24.05.2022

Оксана Чепіжко: Запобігання екологічних ризиків – одна з головних складових реінтеграції

Громадські діячі та експерти закликають уряд звернути увагу на екологічні проблеми Донбасу. Інакше регіон може перетворитися на «другий Чорнобиль»

Донбас може перетворитися на другий Чорнобиль, - підсумки дискусії

Про це йшлося під час відкритої дискусії в Українському інституті майбутнього, ініційованої громадською організацією Re:Старт.

Згідно з офіційною статистикою, в Донецькій і Луганській областях налічується більше 170 потенційно небезпечних об’єктів. Серед них шахти, заводи, очисні та енергетичні споруди, водоканали і насосні станції. Ситуація ускладнюється тим, що більшість проблемних об’єктів перебувають на підконтрольних територіях. Тому неможливо отримати об’єктивні дані і провести всебічний моніторинг.

Як зазначають екологи, в трикутнику Горлівка – Єнакієве – Торецьк кожне з міст крім проблемних шахт має численні склади хімічних відходів, вкрай небезпечні виробництва, ртутні рудники і підземні капсули з радіоактивним вмістом. Навіть якщо радіоактивні стронцій, цезій, а також ртуть не потраплять у водоносні шари, затоплення шахт загрожує гуманітарною катастрофою всьому регіону.

На думку громадського діяча, співзасновника Re:Старт Оксани Чепіжко, навіть після повернення Донбасу під контроль України нам не вдасться локалізувати і закрити «зону забруднення», як у Чорнобилі.

«Ми не можемо «законсервувати» стратегічно важливий регіон, вивезти звідти всіх людей, зупинити всю промисловість. Останнім часом часто можна почути, що до реінтеграції тимчасово окупованих територій потрібно готуватися вже сьогодні. Запобігання екологічних ризиків – одна з головних складових реінтеграції, вже сьогодні ми зобов’язані почати працювати над цим», – вважає Оксана Чепіжко.

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука вважає, що екологічні проблеми регіони багато у чому пов’язані з захопленням шахт, підняттям рівня отруйних відходів і просіданням грунтів. Це становить загрозу забезпеченню водою всього Донецького регіону. Крім того, на Донбасі дуже висока концентрація небезпечних об’єктів. В умовах обстрілу ризики значно зростають.

«Щоб вирішити проблему екології Донбасу, її потрібно подавати на більш вищому рівні, оскільки не все до снаги нашому міністерству», – сказав Георгій Тука і закликав громадськість, журналістів не залишати цю тему без уваги.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *